Stavte na pôvab bývania v glamour štýle

Preneste sa s nami do obdobia 20. rokov minulého storočia a zabudnite na minimalizmus. Glamour štýl je o pompéznosti, luxuse a nádychu elegancie. Vychádza z období rokoka a baroka a nesie sa v duchu extravagancie. Podľahli ste už aj vy tejto sofistikovanosti a túžite po bývaní v blahobyte?

Výstredný, okázalý a pomerne nevídaný, no zároveň aj očarujúci a príťažlivý. To všetko glamour bývanie vystihuje a zariadiť si interiérový dizajn v takejto podobe môžete dnes už aj vy. Potrebujete k tomu najmä ligot povrchov, lesklé materiály, noblesu a vycibrený vkus. Glamour štýl predstavuje blahobyt, zariadiť bývanie v tomto duchu je tak o niečo náročnejšie. Je totiž pomerne tenká hranica medzi tým, čo sa bude v glamour bývaní vynímať a tým, čo skĺzne do gýčovosti. Čo všetko by teda nemalo chýbať v tomto prepychu a ako ho zariadiť tak, aby pôsobil vkusne?

Bývanie v glamour štýle má odzrkadliť váš vycibrený vkus. (Dariusz Jarzabek / Shutterstock.com)

Obsah

Hra svetla

Glamour bývanie má viacero podôb. Tá najčastejšia verzia predstavuje súhru akcentov a farebných kombinácií. Pripravte sa na dramatickosť. Práve o tú sa totiž postará noblesa a extravagantnosť. Pozlátený nábytok, luxusný zamat či veľkoformátové zrkadlo, čo dopraje priestoru vzdušnosť. Glamour štýl však môže vyzerať aj inak. Stávka výlučne len na jednu farbu nie je krokom vedľa, no vyskúšať si môžete aj bývanie s gráciou, ktorá poukáže na ženský pôvab.

Pre všetky tieto podoby je charakteristických niekoľko prvkov. Nech už si vyberiete jednu farbu alebo sa rozhodnete pre hru akcentov, chýbať by nemal lesk, pozlátenie a honosnosť nábytku. V neposlednom rade však nezabúdajte na odlesky, tých nie je nikdy dosť. Metalické povrchy, lesklé kovy a všetko to, čo sa leskne. Trblietky, odlesky a rôzne odrazy sa podieľajú na hre svetla a práve to dotvára glamour. Nezabúdajte tak aj na podstatnú rolu zrkadla.

Farebná škála

Bývanie v glamour štýle je typické aj svojou farebnou paletou. Chýbať nesmie zlatý či strieborný odtieň, čo perfektne doplní ďalšie metalické povrchy. Svoje miesto tu má však aj béžová, biela, čierna či odtiene pieskovej, no často nájdete aj fuksiovú. Pre tento štýl sú príznačné aj tapety na steny a jedny by ste mali mať minimálne v spálni. Výhrou bude neobarokový vzor, ten podčiarkne interiér v glamour štýle.

Fuksiová farba bude perfektným akcentom. (Photographee.eu / Shutterstock.com)

Typické materiály

V glamour prevedení dajte dôraz aj na výber kvalitných látok. Častý je hodváb, satén, zamat či brokát. Pravý pôvab tohto štýlu dokážete získať práve kombináciou týchto materiálov s kovovými prvkami a krištáľmi. Tieto látky sú hebké na dotyk a jemnosť týchto textílií vás očarí. Luxusná pohovka, honosné vankúše či extravagantné závesy, to všetko môžete mať v týchto okúzľujúcich materiáloch.

Nádych luxusu

Pri voľbe nábytku v glamour štýle nemusíte míňať všetky svoje úspory. Pomerne jednoducho dnes už nájdete mnohé kvalitné kúsky a starožitnosti aj v rôznych bazároch či na blšom trhu. Musíte sa len vynájsť a vedieť, ktorý kus nábytku presne zapadne do vášho konceptu. Výnimkou by nemala byť posteľ s vysokým čelom, honosná sedačka pokrytá zamatom či koberce s vysokým vlasom, ktoré sú hebké na dotyk. Nezabúdajte však aj na pozlátenú úpravu, pozlátené nožičky sedačky, okraj konferenčného stolíka či rámovanie zrkadla sa budú v takejto úprave len vynímať.

Výber honosného lustra

Majestátny, veľkolepý a neskutočne pompézny. Presne taký by mal byť luster v obývacej izbe. Takéto osvetlenie nesmie v glamour štýle chýbať a malo by byť jednou z dominánt tohto interiéru. Pri výbere lustra platí len jedno pravidlo. Čím väčší a honosnejší, tým lepšie. Stavte preto na veľké rozmery a pri voľbe materiálu uprednostnite brúsené sklo či krištáľové spracovanie.

Bez honosného lustra len ťažko pôjde o pravý glamour štýl.
(small smiles / Shutterstock.com)

Obľubujete lesk, žiarivé farby a všetko to, čo sa trbliece? V tom prípade môže byť glamour štýl bývania pre vás ten pravý. Nezabúdajte staviť na honosný nábytok s nádychom pompéznosti. Podstatou glamour je dotiahnuť všetko do detailov, len v takom prípade docielite pôvab tohto štýlu bývania.