Ako vyťažiť z minibytu maximum? Vyskúšajte týchto 7 tipov

Tiesnite sa v malom byte, ktorý vám prestáva vyhovovať? Ak sťahovanie ani stavebné úpravy nepripadajú v súčasnej chvíli do úvahy, vyskúšajte niektorý z našich tipov, vďaka ktorým vyťažíte z minimálneho priestoru maximum.

Obsah

Využite optické triky

Ak byt nemožno zväčšiť stavebnými úpravami, prichádzajú k slovu optické triky. Stavte na svetlé odtiene farieb a jemné vzory, dostatok prirodzeného svetla, veľké zrkadlá a lesklé plochy. Vytúženého výsledku dosiahnete aj v prípade, že farebne zjednotíte podlahy v celom byte. Zbavte sa predmetov, ktoré zaberajú miesto a na ktoré sa práši. Namiesto toho sa ako dekorácie hodia nálepky na stenu alebo zaujímavé nástenné maľby v moderné obrazy.

Dajte prednosť posuvným dverám

Až 2 metre štvorcové ušetríte v každej miestnosti len tým, že vymeníte klasické dvere za tie posuvné. Pozor si ale dajte na to, že nie všetky typy sú do malého priestoru vhodné. Dvere, ktoré sa zasúvajú do stavebného puzdra, vyžadujú kvôli technickému riešeniu pomerne silnú stenu (cca 150 mm), do ktorej sa puzdro umiestni, zatiaľ čo dvere posuvné po stene zase neumožňujú postaviť v ich blízkosti nábytok alebo inštalovať police.

Rozumnou voľbou môžu byť posuvné dvere kyvné, ktoré kombinujú výhody oboch vyššie uvedených spôsobov otvárania, a tak menej zasahujú do priestoru. Tam, kde vyložene nevyžadujete súkromie a zvukovú izoláciu, môžete nechať priestor voľne priechodný alebo si pomôcť textilom.

Nábytok s úložnými priestormi

Úložného priestoru nie je v malom byte nikdy dosť. Pokiaľ je to teda len trochu možné, vybavte ho nábytkom, ktorý ním disponuje. Nie sú to len klasické šatníkové skrine, obývacie steny a komody, ale aj priestranná manželská posteľ a sedacia súprava, do ktorej útrob schováte posteľnú bielizeň alebo sezónne oblečenie.

Tip: Sedacia súprava s úložným priestorom vám v malom byte pomôže udržať poriadok. Inšpirujte sa tými najlepšie hodnotenými sedačkami na Heureke a vyberte si tú, ktorá presne spĺňa vaše požiadavky.

Hľadajte multifunkčné riešenie

Pri zariaďovaní malého bytu vám často nezostáva nič iné ako byť kreatívny a vyhľadávať multifunkčné riešenie. Tento trend sa naplno prejavil v období pandémie covidu-19, kedy sa väčšina aktivít presunula do domáceho prostredia a nedostatok priestoru sa stal reálnym problémom mnohých rodín.

Našťastie sa na trhu objavuje stále viac nábytkových zostáv, ktoré zaberú minimum miesta a zároveň plnia hneď niekoľko funkcií naraz. V jednej zostave tak môžete mať šatníkovú skriňu, pracovný stôl aj televíznu stenu.

Zabudnite na rozkladaciu pohovku

Zvlášť v garsónke býva častým úskalím nedostatok priestoru pre plnohodnotnú spálňu. Zatiaľ čo väčšina ľudí v takejto situácii kupuje rozkladaciu pohovku, ktorá tak plní dve funkcie naraz, bytoví dizajnéri dávajú prednosť iným riešeniam. Ako by sa vám páčila napríklad sklopná posteľ, vstavané poschodie na spanie alebo pódium, vo vnútri ktorého sa skrýva vysúvacie lôžko?

V kuchyni využite steny a výšku miestnosti

Pokiaľ vás na varenie príliš neužije, vystačíte si s dvojplatničkou, pár centimetrami pracovnej plochy a malým drezom. Avšak ak patríte k vášnivým kuchárom, nezabúdajte na dostatok úložných priestorov. Pokiaľ vám to dispozícia dovolí, môžete si oboje zväčšiť pomocou polostrovného či ostrovného riešenia kuchynskej linky. Zároveň sa snažte maximálne využiť steny a výšku miestnosti, pričom do skriniek pod stropom umiestnite málo používané predmety.

Tip: Kuchynský ostrovček má ešte jednu nespornú výhodu. Pokiaľ ho doplníte barovými stoličkami, plne nahradí klasický jedálenský stôl.

Nezabudnite na okenný parapet

Drobnosťou, na ktorú sa pri zariaďovaní bytu často zabúda, je okenný parapet. Pritom stačí len zväčšiť jeho hĺbku a v tú ranu získate odkladací priestor navyše. Ako ho využijete, záleží na vás. V kuchyni sa ponúka umiestniť na parapet kvetináč s bylinkami alebo koreničkami, v spálni zase stolnú lampičku.