Poľnohospodárske budovy: Sú PUR panely technickým riešením?

Poľnohospodárske budovy si vyžadujú iné riešenia ako napríklad logistické centrá či obytné budovy. Čo si presne predstaviť pod pojmom poľnohospodárska budova ? Jedná sa o stajne pre dobytok, ošipárne, hydinárne, stajne pre kone, jazdecké haly, haly pre stroje, sklady obilia a sypkých materiálov, sklady ovocia a zeleniny či lonžovacie haly.

Sú sendvičové panely vhodné pre túto výstavbu?

Jednoznačne áno. Pri poľnohospodárskej výstavbe sa kladú do popredia prísne bezpečnostné a hygienické požiadavky, a pur panely ich nepochybne spĺňajú. Panel s polyuretánovej peny zodpovedá štandardom, ktoré sa vyžadujú pri týchto budovách. Poľnohospodárska budova musí byť v prvom rade kvalitne tepelne izolovaná. Sendvičové panely túto izoláciu plne poskytujú, pretože PUR jadro je opláštené pozinkovanými plechmi z oboch strán. Štruktúra peny je so zatvorenými pórmi, ktorá je oveľa odolnejšia proti prenikaniu vlhkosti, a to hlavne na problematických miestach ako sú zámky, spojenia so stropom, stenami atď.

Prečo je tepelná izolácia tak dôležitá v prípade poľnohospodárskych budov?

Pretože výskyt rôznych teplotných deformít je vzhľadom na extrémne podmienky v chránených miestnostiach veľmi častý. Jedná sa napríklad o prísne regulované nízke teploty v budove, či kontrolovanú atmosféru. Toto je úplne iný prípad ako v stavebníctve s „normálnymi teplotami“. Tepelná izolácia je nutná aj kvôli vysokej vlhkosti, ktorá sa tu vyskytuje, často až na úrovni dosahujúcej 100%. V prípade budov kde sa nachádzajú zvieratá sa dostáva do popredia aj otázka pôsobenia biologického odpadu, čo môže mať za následok agresívne biologické a chemické ovplyvňovanie vzduchu a mikroklímy vo vnútri budovy.

Agresívne plyny prítomné v hospodárskych budovách ako ďalší dôvod na použitie PUR panelov

Vedeli ste že pri chove poľnohospodárskych zvierat sú prítomné plyny ako amoniak, metán, oxid dusný, sírovodík či fenol ? Väčšina týchto zlúčenín nie je interná s polystyrénom, a preto obmedzuje jeho použitie pri výstavbe. Ani minerálna vlna v takomto prostredí nebude trvalo plniť svoju úlohu, hoci je chemicky stabilná. Problémy sa hneď objavia, najmä keď je použitá v podmienkach s extrémnou vlhkosťou, akou hospodárske budovy jednoznačne sú. Ako jediný vhodný materiál prichádzajú do úvahy sendvičové PUR panely. Vďaka ich chemickej stabilnosti, tepelnoizolačným vlastnostiam a odolnosti voči vlhkosti sú skvelou alternatívou na výstavbu poľnohospodárskych stavieb.

Aké sú ďalšie výhody sendvičových panelov?

  • okrem hore vymenovaných medzi ďalšie plusy patria aj vynikajúce zvukotesniace vlastnosti, čo vôbec nie je na škodu, hlavne pri chove poľnohospodárskych zvierat.
  • udržujú stálu a regulovanú teplotu vzduchu vo vnútri
  • udržujú stálu vlhkosť vnútorného vzduchu na požadovanej úrovni
  • udržujú pod kontrolou aj kondenzačné pary, ktoré sa vyparujú v prostredí s nestabilnými mikroklimatickými podmienkami
  • montáž panelov je mimoriadne jednoduchá, môžu sa montovať priamo skrutkami do krokiev
  • za zmienku stojí aj vizuálna stránka. PUR panely sa vyrábajú v rôznych farebných a materiálových prevedeniach, s rozdielnou profiláciou vonkajšieho povrchu. Tak  si viete vybrať správne kombinácie pre váš projekt.
  • pri realizácii stavby treba vziať do úvahy aj fakt, či poľnohospodárska budova bude stáť samostatne, alebo jej súčasťou budú aj kancelárie či administratívne budovy