Nebuďte v tom sami a využite úsporu energie s vonkajšími roletami

Prirodzené denné svetlo je pre našu existenciu veľmi dôležité, a preto sa aj v uzavretom priestore jeho potreba zaisťuje dostatočne veľkými oknami. Tie okrem funkcie vetrania, súžia aj na to, aby priniesli do interiéru aspoň malú čas prírody v podobe svetla. Okrem toho zaplavujú náš domov krásnymi výhľadmi, čo na druhú stranu spôsobuje, že cez sklenené plochy okien sa z interiéru stráca pomerne veľká časť tepla.

Podľa odborníkov je to niekedy až 20 % tepelných strát, následkom ktorých potom musíme hladiny   optimálnej teplotnej klímy vyrovnávať vykurovaním. Ani prenos tepla do domu a von nemusí byť ale cez krásne oná ohrozený, ak máte inštalované vonkajšie rolety.

Tepelná ochrana interiéru ukrytá v roletovom systéme

Okná sú súčasťou plášťa nehnuteľnosti, čo znamená, že tvoria určitý druh izolácie. Vďaka svojej minimálnej hrúbke sú však v mnohých domácnostiach najväčšími slabinami. Aj sklenené plochy domu alebo bytu sa však dajú pred tepelnými stratami veľmi dobre izolovať.

Okrem väčšieho počtu skiel a vzduchových komôr medzi nimi sa o tento efekt môžu postarať aj moderné vonkajšie rolety.

Inštaláciou vhodne zvolených vonkajších roliet môžete okrem príjemnej a pohodlnej regulácie svetla dosiahnuť aj vynikajúce hodnoty tepelnej izolácie. V tých najväčších mrazoch a počas noci sa zatiahnutím rolety vytvorí v okolí okna plášť alebo membrána, pomocou ktorej sa chlad nedostane k sklu a neprenikne tak ľahko do interiéru.

Spolu so vzduchovou komorou medzi roletou a oknom zvýšite efekt izolácie okna o 15 %, čo vám môže priniesť nemalé úspory na vykurovaní. A pokiaľ si vymeníte aj okná, môžete dosiahnuť zníženie tepelných strát až o 50 %.

Regulácia, ktorá má efekt

Tak ako chceme jeho vplyv s pomocou kvalitnej tieniacej techniky v horúcom lete minimalizovať, v zime môžeme správnym využívaním tienenia interiér jednoducho vyhriať. Dôvodom je fakt, že pri regulovanom ovládaní roliet a denného svetla môže byť váš interiér vyhrievaný najväčším zdrojom voľnej energie na svete, za ktorý sa neplatí.

Všetko, čo preto treba urobiť, je roletu počas najväčšej zimy zatiahnuť. V prípade slnečných dní naopak nechať pekne okno čisté, aby malo teplo k vám tú najjednoduchšiu cestu.

Zdroj obrázku: U. J. Alexander / Shutterstock.com

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*