Rosenie okien, pokiaľ ide o izolačné dvojsklo či trojsklo, nemusia spôsobovať iba nekvalitné okná

Máte nové okná a pozorujete nepríjemné rosenie? Je potrebné rozlišovať, či ide o rosenie medzi sklami, z vnútornej strany okien či z vonkajšej.

Izolačné dvojsklo a trojsklo je skutočne nefunkčné, ak sa okno rosí medzi sklami

Je to síce najmenej častý prípad, ale zmienime ho hneď na začiatku. Príčina rosenia medzi sklami je totiž jasná. Vaše okno, presnejšie zasklenie, je závadné, a je ho treba reklamovať a teda vymeniť. Vo výnimočných prípadoch dochádza k netesnostiam a medzi sklá vniká vlhkosť. Môže ísť o chybu pri montáži, výrobe, či k poškodeniu z iných dôvodov než chybou výrobcu.

TIP: Kvalitné izolačné dvojsklo cena m2

Keď sa izolačné trojsklo rosí zvnútra

Je to veľmi častý prípad, tentokrát ale nie je chyba na strane výrobcu či dodávateľa izolačných okien s dvojsklom či trojsklom. Najčastejšou príčinou rosenia skiel zo strany miestnosti býva nedostatočné vetranie, okná na severnej, severovýchodnej a severozápadnej strane, nepriepustné zateplenie domu, ktoré neodvádza vlhkosť, nevhodne umiestnené vykurovanie (inde ako pod oknom), parapetná doska nad plochou radiátoru , dlhé záclony, závesy či žalúzie zabraňujúce prúdeniu vzduchu i ďalšie dôvody. Veľmi často sa tento problém objavuje v kúpeľniach a kuchyniach, kde sa varí. Bežne k roseniu zvnútra dochádza u nových budov – u novostavieb aj v domoch po čerstvej rekonštrukcii. Tie majú zvyškovú vlhkosť zo stavby a tá potom spôsobuje nadmerné rosenie okien zvnútra. Riešením je lepšie a pravidelné vetranie či inštalácia vhodnej rekuperácie.

TIP: Izolačné trojsklo cena m2

Moderné okná sa rosia aj z vonkajšej strany

Ku kondenzácii na vonkajšej strane izolačného dvojskla aj trojskla dochádza kombináciou vysokej vonkajšej vzdušnej vlhkosti a vyššou teplotou vzduchu vonku, než je teplota samotného skla. Ide o fyzikálny jav, ktorý súvisí práve s dokonalou nepriepustnosťou izolačných skiel a je daňou za perfektne odizolované okná. Obvykle však vonkajšie podmienky výskyt tohoto javu dlhodobo neumožňujú.