Ako na ideálne osvetlenie akvária

Svetlo je základnou podmienkou pre rastliny a ryby, a zároveň robí akvárium atraktívnejšie. Avšak na súčasnom trhu máme veľké množstvo akváriových osvetlení a tak nie je ľahké, obzvlášť pre začínajúceho akvaristu, vybrať to správne osvetlenie. Je pravda, že univerzálny návod na správne osvetlenie neexistuje. A tak by sme si mali v prvom rade uvedomiť, na čo budeme v našom akváriu klásť dôraz.

Ak sa budeme snažiť vytvoriť pekné rastlinné akvárium , tak o to viac musíme dbať na správne akváriové osvetlenie , pretože rastlinky potrebujú svetlo na fotosyntézu – procesu, pri ktorom rastliny spotrebúvajú oxid uhličitý rozpustený vo vode. A zároveň produkujú kyslík. Tiež by sme si pri osvetlení akvária mali uvedomiť, že ryby sú z prírody zvyknuté na slnečné svetlo prichádzajúce zhora, a pri bočnom osvetlení sa nakláňajú.

Rastlinky verzus svetlo

Akvária vysadené rastlinkami vyžadujú vysokú intenzitu svetl a. Keďže nám svetlo nahrádza slnečný svit, musíme zohľadniť ako silu osvetlenia, tak dĺžku doby svietenia. Výhodou je, že umelé osvetlenie môžeme korigovať. Vždy musíme mať na pamäti, že pri svietení máme uprednostniť rastliny, ktoré sú na svetlo náročnejšie.

Dnešní predajcovia akváriových rastlín už väčšinou majú v ponuke rastlinky rozdelené na tie menej a viac náročné na svetlo. Čo je pre akvaristu veľká pomoc. Avšak pozor na nadbytok svetla , mohla by začať bujnieť v akváriu riasa. Optimálna dĺžka osvetlenia v akváriu sa pohybuje medzi 8 – 10 hodinami.

Aké sú druhy osvetlenia

Dnes už samotné osvetlenie akvária a ich spôsob inštalácie značne ovplyvňuje estetickú stránku akvária ako takého. Existujú rôzne možnosti ukotvenia svetiel , či sú to už klasicky zabudované svetlá v samotnom kryte akvária, upevnené priamo na hornú hranu akváriového skla, alebo dekoratívne a dominantne pôsobiace svetlo zavesené zo stropu priamo nad akvárium.

Avšak treba podotknúť, že u posledne spomínaného je nevýhodou veľká odparovacia plocha , ktorá by nám mohla nechtiac zvyšovať vlhkosť v miestnosti. Aj tu je však riešenie, a to inštalácia krycích skiel na hornej časti akvária. Zabránime tým nadmernému odparovaniu a nechcenému úniku rýb. Avšak je potrebné udržiavať krycie sklá v čistote, aby sme obmedzili straty svetla.

Spektra farebnosti

Tiež musíme spomenúť, že dnes už existuje rôzne spektrum farebnosti osvetlenia , či už je to svetlo čisto biele (za použitia ľad osvetlenia) alebo svetlá tónované do červena alebo modra. Je len vecou vkusu toho ktorého akvaristu, ako tieto možnosti využiť.

Pri osvetlení akvária Vám prácu uľahčia časovače , ktoré sa postarajú o pravidelné zapnutie a vypnutie osvetlenia v rovnaký čas a deň. Tiež je možné pomôcť nich imitovať vychádzajúce a zapadajúce slnko, čo bude určite dobré predovšetkým pre rybky v akváriu