Ani nemusíme radi variť, a napriek tomu môžeme túžiť po takej kuchyni, ktorú nám bude každý závidieť. Veď aj taká príprava rannej kávy v štýlovej kuchyni nám dokáže na celý deň navodiť dobrú náladu, pravdaže, ak je kuchynská linka vybratá s vkusom a s ohľadom na funkčnosť. Ako si teda vybrať, aby sme svoje rozhodnutie neskôr neoľutovali?
Kuchynská linka v uzavretom alebo v otvorenom priestore
Keď v našej domácnosti pribudne čokoľvek nové, sme schopní sa tým celé dni kochať a usmievať sa pri tom… Veď to poznáte – čo je nové, je nám vzácne, a nevieme sa toho nabažiť. Zvlášť ak predošlý variant už nespĺňal naše kritériá na funkčnosť či vzhľad. Ako sa postaviť k výberu kuchynskej linky? Jedna vec je kupovať linku do uzatvoreného priestoru, napr. menšej kuchyne v byte, a druhá zasa, ak žijeme v otvorenom priestore, kde kuchyňa a obývačka nie sú delené nijakou priečkou.
Platí, že v každom prípade by mala kuchyňa ladiť s ostatnými miestnosťami bytu či domu. Pri výbere teda zohľadňujte farby aj štýl zvyšného nábytku v domácnosti, o to viac, ak sa na kuchynskú linku budete dívať rovno z vašej sedacej súpravy. Ak nemáte záujem pozerať sa na riad, potraviny či kuchynské spotrebiče, jednoducho ich skryte za dvierka kuchynskej linky.
Farebná neutrálnosť kuchynskej linky zabezpečí jej nadčasovosť
Ani nemusíte sledovať trendy, aby ste si všimli, ako sa rok čo rok preferuje iná farba v bytovom dizajne. Tohto roku je jasným víťazom tmavomodrá kuchyňa. Zaiste, so zlatými alebo bielymi úchytmi vyzerá k svetu, len či sa vám bude hodiť k ostatným častiam domácnosti, príp. či sa vám po rokoch nebude zdať príliš pochmúrna.
Odborníci na bytový dizajn preto odporúčajú, aby sme farbu kuchynskej linky vyberali radšej neutrálnu, napr. v odtieňoch bielej, béžovej, kašmírovej či bledosivej, a tomu prispôsobovali ostatné farby či doplnky.
Vaša nová kuchyňa môže byť aj v odtieni konkrétneho dreva, príp. dreva kombinovaného s matnou či lesklou farbou, avšak aj to môže byť riskantné, vzhľadom na náš neustále sa meniaci vkus.
Ako si teda vybrať kuchynskú linku zaručene správne? Myslite na prevedenie dvierok (lesklé – rozžiaria priestor, ale oveľa viac vidno odtlačky, matné – nevidno šmuhy po čistení), na to, aké veci potrebujete skladovať v kuchyni (aké druhy riadu, potraviny v skrinkách či zásuvkách), či si prajete zabudované spotrebiče.
Ak máte záujem o dvierka so sklom (za ním vynikne nielen porcelán, ale aj neporiadok), či si prajete otvorené police (časté utieranie prachu a hrozba, že sa na nich ocitne aj to, čo nemá), či si prajete kuchynskú linku z hotových zostáv, alebo si ju radšej vyskladáte zo sektoru na mieru. Plánovať kuchyňu je náročné, ale výsledný efekt bude stáť za to.