Drevené mandaly na stenu majú magický význam

Mandala je prastarý symbol a používa sa v mnohých oblastiach, od umenia až po duchovné praktiky. Mandaly pomáhajú liečiť a chrániť, preto sú zobrazené na domoch, okolo budov, na oblečení, na tele (papu alebo mehendi).

Obsah

Druhy mandál

Každá kultúra má svoje vlastné typy, ktoré sa používajú na mnohé účely, umelecké aj duchovné. Nižšie sú uvedené tri hlavné typy mandál a ako ich používať.

1. Edukačná mandala

Vzdelávacie mandaly sú symbolické a každý tvar, línia a farba predstavujú rôzne aspekty filozofického alebo náboženského systému. Žiak vytvára vlastnú mandalu založenú na princípoch dizajnu a konštrukcie, pričom premieta vizuálnu symboliku všetkého, čo sa naučil. Náučné mandaly slúžia svojim tvorcom ako farebné imaginárne mapy.

2. Ošetrenie mandalou

Liečivé mandaly sú intuitívnejšie ako učenie mandál a sú určené na meditáciu. Liečivé mandaly sú navrhnuté tak, aby prenášali múdrosť, prebúdzali pocit pokoja a nasmerovali pozornosť a koncentráciu.

3. Piesková mandala

Budhistickí mnísi v kultúre Navajo dlho používali pieskové mandaly ako tradičný náboženský prvok. V týchto šikovných vzoroch sú použité rôzne symboly z farebného piesku, predstavujúce premenlivosť ľudského života.

Symboly v mandalách

V ich zložitých kruhových vzoroch možno nájsť spoločné symboly vo všetkých mandalách. Tradične k nim patrí prítomnosť Buddhovej mysle v abstraktnej podobe, ktorá je najčastejšie reprezentovaná ako koleso, strom, kvet alebo drahokam. V strede je bod, ktorý sa považuje za symbol bez veľkosti.

Toto sa interpretuje ako východiskový bod, začiatok kontemplácie a oddanosti božskému. Odtiaľ je bod obklopený čiarami a geometrickými vzormi, ktoré symbolizujú vesmír, a obklopený vonkajším kruhom, ktorý predstavuje cyklickú povahu života. Niektoré bežné symboly v mandalách zahŕňajú:

• Koleso s ôsmimi lúčmi. Okrúhla povaha kolesa je umeleckým znázornením dokonalého vesmíru. Osem lúčov predstavuje osemdielnu cestu budhizmu, budovanie praktík vedúcich k oslobodeniu a znovuzrodeniu.

• Zvonenie zvončeka. Zvony symbolizujú otvorenosť a vyprázdnenie mysle, čo umožňuje človeku vstúpiť do múdrosti a jasnosti.

• Trojuholník. Obrátené trojuholníky nahor predstavujú akciu a energiu, a keď sú nasmerované nadol, predstavujú kreativitu a túžbu po poznaní.

• Lotosový kvet. Tento kvet je v budhizme posvätným symbolom, symetria lotosu predstavuje rovnováhu. Ako lotos vystupuje z vody do sveta, tak sa človek usiluje o duchovné prebudenie a osvietenie.

• Slnko. Toto je populárny základ pre moderné vzory mandál, slnko spravidla predstavuje vesmír, ktorý často nesie významy súvisiace so životom a energiou.

Mnoho ľudí verí,  že mandala by mala byť v dome. V našom internetovom obchode kmdesign.sk si môžete zakúpiť drevené mandaly na stenu v rôznych tvaroch, farbách a veľkostiach.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*