Každý jeden dizajnérsky krok si vyžaduje určité pravidlá. V prípade vhodného výberu vzorov a farieb určujete celkový výsledok vašej práce. Sme si istí, že vám na ňom veľmi záleží, preto nám dovoľte upozorniť na pár detailov, ktoré môžete prehliadnuť. Chcete predsa docieliť dobrý výsledok, však?
Koncept ladenia interiéru v pomere 1:2
Pri tomto postupe nešliapnete vedľa. Kombináciou ťažiskovej, teda dominantnej farby a kontrastných farieb, sa vám podarí pekne doladiť detaily. Požadovanú harmóniu docielite vhodnou kombináciou. Najčastejšie používame chladné farby, kde zaraďujeme odtiene sivej a modrej s kontrastnými teplými farbami, v ktorých dominuje červená, oranžová a žltá.
Ako dominantné farby sa odporúčajú chladné odtiene, ktoré sa často aplikujú na závesy. Kontrastné farby sa využívajú najmä v doplnkoch (ozdobné misy, vankúše, keramika, atď.). Neodporúčame vyberať ťažiskovú farbu, ktorá pôsobí agresívne, v miestnostiach, kde potrebujete odpočívať. Tam treba zvoliť skôr jemné farby.
Nazrime cez optiku zväčšovania a zmenšovania priestoru
Optické zväčšovanie priestoru sa oplatí v tmavých či malých priestoroch alebo v miestnostiach, kde je nízky strop. Docielite ho napríklad zvislými vzormi vo forme tapety. Vzorovaný, členitý podklad sa hodí skôr pre doplnky (vankúš, koberec, atď.), ktoré vám presvetlený priestor pekne rozžiaria.
TIP: https://drevenakrajina.sk/
Ak použijete veľa vzorov v malom priestore, samozrejme ho opticky zmenšíte. Použitie svetlých farieb v tmavých kútoch miestnosti vám zaručí rozjasnenie, teda optické zväčšenie. Veľké a svetlé miestnosti majú veľkú devízu v tom, že v nich môžete kombinovať teplé a studené farby zároveň. Ak máte k dispozícii prirodzené osvetlenie vo forme denného svetla, máte vyhraté. Nemusíte v nich siahnuť po umelom teplom osvetlení ako je tomu tak v tmavších kútoch.