Nepodceňujte svetlo v interiéri a osvetlite priestor správne

Svetlo je jedným z najdôležitejších prvkov, na ktoré sa však v domácnosti často zabúda. Ovplyvňuje nielen naše videnie, ale tiež atmosféru v priestore. Zle zvolené osvetlenie tak môže uškodiť očiam aj nálade. Ako správne osvetliť domácnosť?

Každá miestnosť potrebuje svoje svetlo

Pri osvetľovaní interiéru by ste mali premýšľať nad každou miestnosťou zvlášť. Iné svetlo totiž budete potrebovať do kuchyne, iné do obývačky a iné do spálne. Zamyslite sa nad funkciou danej miestnosti a podľa zvoľte farbu aj intenzitu svetla

Obývačka

Funkcia obývačky je všeobecne spoločenská a relaxačná. Vždy by tu malo byť jedno centrálne osvetlenie, ktoré zaistí dostatok svetla pre celú miestnosť. Ako doplnkové osvetlenie skvelo poslúžia stojace lampy, ktoré môžete postaviť napríklad ku kreslo, v ktorom čítate, k sedačke alebo do slabšie osvetleného rohu. kombinácia viacerých typov svietidiel zaručí celkové osvetlenie priestoru. Farba svetla môže byť teplejšia aj denná studená, záleží, akú atmosféru chcete v miestnosti vytvoriť.

Kuchyňa

Keďže kuchyňa je predovšetkým pracovným priestorom potrebuje dostatočné osvetlenie, preto jedno svietidlo stačiť nebude. Tradične sa kuchyňa osvetľuje centrálnym svietidlom a ďalším potom pracovná plocha, kde sa najčastejšie používajú LED pásiky. Ak je súčasťou kuchyne aj jedálenský kút, treba osvetliť aj ten – napríklad pomocou závesného svietidla nad jedálenským stolom. Dbajte na farbu svetla, keďže v kuchyni je dôležité zobrazenie farieb – voľte zdroj s indexom podania farieb (CRI) ideálne 100.

Spálňa

Pre nerušený spánok siahnite po osvetlení s malým jasom. Vyhnite sa bodovým reflektorom, ktoré by vám svietili do očí a radšej položte na svoj nočný stolík svietidlo s tienidlom, ktoré stlmí ostrosť svetla. Centrálne svietidlo by malo zaistiť osvetlenie celej miestnosti, menšie lampy na nočnom stolíku alebo na čele postele potom zaistia dostatok svetla na čítanie. Ak máte v spálni šatníkovú skriňu, porozmýšľajte, či neosvetliť aj tú – špeciálne svietidlá určené priamo pre šatníkové skrine vám pomôžu s pohodlným výberom oblečenia.

Kúpeľňa

Najmä tam, kde nie sú okná a kúpeľňa nedisponuje žiadnym prirodzeným svetlom, je osvetlenie obzvlášť dôležité. Centrálne svietidlo doplňte nástennými najmä k zrkadlu. Osvetlenie voľte tak, aby vás neosvetľovalo, preto nepoužívajte bodové svietidlá. Zrkadlo osvetlite zo strán (z boku alebo zhora a zdola) tak, aby poskytovali intenzívne ale rozptýlené svetlo a vaša tvár bola osvetlená rovnomerne. Farbu svetla voľte neutrálnu dennú, vyhnite sa teplým svetlám alebo prípadne zvoľte žiarovky s možnosťou zmeny farby.