Stojanová vŕtačka – dokonalý pomocník každého kutila?

Radi opravujete veci, prípade si vyrábate vlastné? V takom prípade by ste rozhodne mali spoznať stojanovú vŕtačku. Tá je cenovo dostupným nástrojom, ktorý dokáže výrazne zjednodušiť prácu. Na čo všetko ju využijete a ktoré veci si všímať pri jej kúpe?

Stojanová vŕtačka sa od klasickej líši tým, že je namontovaná na stabilnom podstavci. Jej hlavným benefitom je teda presnosť vŕtania. Najmä v prípade, že vŕtate často a potrebujete dosiahnuť vysokú presnosť, stojanová vŕtačka bude dokonalým pomocníkom. Jej vrtáky si poradia aj s tvrdšími materiálmi, teda v konečnom dôsledku ju môžete využiť na vŕtanie do čohokoľvek.

Ktoré parametre si všímať pri výbere?

Kúpa stojanovej vŕtačky má svoje špecifiká. V prvom rade si všímajte jej príkon, dostupné spektrum otáčok a rýchlostí. Slabšie modely, ktoré sú určené na vŕtanie do poddanejších materiálov, môžu mať nižšie prevádzkové otáčky a rýchlosti. V prípade kvalitnejších vŕtačiek sa môžete často stretnúť s dvojstupňovou prevodovkou, ktorá zabezpečuje široké spektrum dostupných otáčok.

Nezabudnite si preveriť, aký je maximálny zdvih, respektíve, hĺbka vŕtania. Aj v tomto smere platí, že drahšie modely majú viaceré praktické funkcie. Napríklad, disponujú displejom, ktorý ukazuje hĺbku vŕtania. Vždy tak vidíte, ako hlboko v materiáli sa nachádzate a dokážete vyhotovovať mimoriadne presné otvory. Praktickou funkciou je aj laserové zameriavanie.

Pozor na veľkosť skľučovadla

Skľučovadlo predurčuje, ako veľký predmet budete vedieť do vŕtačky upnúť. Rozhodne si preto nezabudnite skontrolovať jeho veľkostný rozsah. Moderným riešením sú rýchlo-upínacie skľučovadlá, ktoré šetria čas a uľahčujú manipuláciu.

Praktickým pomocníkom je aj LED osvetlenie vŕtacieho priestoru, aby ste dobre videli aj v sťažených svetelných podmienkach. V neposlednom rade, dôležitým parametrom je hmotnosť vŕtačky. Odporúčame voliť vŕtačky od overených výrobcov, pri ktorých máte istotu, že vám vydržia dlho spoľahlivo slúžiť.