Ako najlepšie ochrániť vaše auto pred vonkajšími vplyvmi?

Asi každý z nás si kupuje auto z čisto praktických dôvodov, akými sú napríklad rýchlejší presun do práce, možnosť cestovať na rodinné výlety a pod. Nech už je dôvod akýkoľvek, každému majiteľovi auta ide predovšetkým o to, aby s ním zotrvalo čo najdhšie a v čo najlepšom stave. Auto je niečo ako domáci miláčik a tiež si vyžaduje svoju starostlivosť. Tak ako vášho štvornohého člena rodiny, ani auto nechcete nechávať len tak vonku na ostrom slnku, v spŕške ľadových krúp alebo zapadnuté snehom. V tomto článku sa pozrieme na to, ako čo najlepšie ochrániť auto pred vonkajšími vplyvmi a predĺžiť tak jeho životnosť.

Obsah

Starostlivosť o auto na prvom mieste

Nielen motoristická obec, ale asi všetci sa jednohlasne zhodneme na tom, že pravidelná starostlivosť o auto predlžuje jeho životnosť, a zároveň oddiaľuje rôzne poškodenia, ktoré v budúcnosti môžu stáť stovky až tisíce eur. Vo väčšine prípadov nemusíte navštevovať špecializované autoumývarky či detailingové štúdiá. Stačí si len vyhrnúť rukávy a trochu sa zašpiniť.

Úplným základom je pravidelné umývanie exteriéru vozidla. V zime tak zbavíte karosériu agresívnej soli z ciest, v lete zas zmyjete rôzne pele, hmyz či iné znečistenia. Ak takúto nečistotu necháte vystavenú priamemu slnečnému žiareniu, je vysoko pravdepodobné, že bude lak vášho vozidla trvalo poškodený.

Pozor aj na to, kde parkujete

Rozhodne by ste sa mali vyhnúť státiu na tráve na vašej záhrade. V prvom rade si zbytočne ničíte vlastnú zeleň, no predovšetkým takéto státie v žiadnom prípade neprospieva podvozku vášho auta. Tráva totiž na svojich listoch zadržiava vodu, ktorá sa počas teplých letných dní začína vyparovať a v prípade, že stojíte s vaším vozidlom priamo nad ňou, všetka vlhkosť sa zachytí na podvozku. Ako isto všetci vieme, korózia si veľmi rada zgustne na plechových častiach auta, a to bez ohľadu na to, či vlastníte úplne nové auto, alebo vám slúži už niekoľko rokov.

Garáž alebo prístrešok si vaše auto obľúbi

Postaviť si prístrešok, alebo skôr investovať do stavby garáže? To je častá otázka budúcich, ale aj stávajúcich majiteľov rodinných domov. Jedno aj druhé riešenie má svoje výhody aj nevýhody. Kým garáž si vyžaduje väčšiu investíciu a viac priestoru, prístrešok je omnoho jednoduchšou a lacnejšou voľbou.

Prístrešok ako ľudová voľba

Prístrešok ochráni auto pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi. Dážď, krúpy, sneh, námraza, letné prehrievanie či intenzívne UV žiarenie, ktoré je príčinou starnutia laku, už vášmu vozidlu nehrozí. Nespornou výhodou prístreška oproti garáži je predovšetkým to, že auto nie je vystavené prudkým výkyvom teploty, takže nedochádza ku kondenzácii vodných pár. Navyše okolo neho neustále prúdi vzduch, takže rýchlejšie vyschne a nezačne tak skoro hrdzavieť.

Prístrešok pre auto k domu Legend. Zdroj: sunsystem.sk

Garáž prináša vyšší komfort

Samozrejme, v dnešnej dobe hľadáme možnosti, ako si život čo najviac zjednodušiť. Pohodlný nástup a výstup z auta takmer vo vnútri domu nie je výnimkou. Vďaka garáži, ktorá je pripojená k domu, pohodlne vystúpite, či už je vonku horúčava, alebo husto sneží. V prípade vykurovanej garáže dokonca v teple. Hlavným benefitom garáže oproti prístrešku je jednoznačne lepšie zabezpečenie voči krádeži. Garáž navyše ponúka miesto na uskladnenie rôznych vecí, ktoré by ste bez zabezpečenia pod prístreškom nenechali.

Garáž má svoje nepopierateľné výhody najmä v zime

Oba varianty rovnako chránia auto pred snehom, krúpami, dažďom alebo UV žiarením, ktoré spôsobujú starnutie laku. Najväčší rozdiel je však v cene. Ak chcete lacnejší variant, ktorý pomerne jednoducho pristavíte k už stojacemu domu, nie je čo riešiť. Prístrešok je pre vás jasnou voľbou.

Prístrešok nemusí slúžiť len vášmu autu

Nikde nie je napísané, že takýto prístrešok musí slúžiť iba vášmu vozidlu. Vďaka tomu, že vytvára ochranu pred počasím, môže takýto prístrešok poslúžiť aj ako pergola či altánok. Vytvorte si aj vy na záhrade rekreačnú a zábavnú oázu pre rodinu a priateľov. Stačí trochu fantázie. Rodinná oslava či párty s priateľmi nadobudne úplne iný rozmer.

Aktívny či pasívny relax nie je žiaden problém

Pokiaľ v danej chvíli nemáte využitie pre parkovanie, premeňte svoj prístrešok na domáce fitness centrum na čerstvom vzduchu. V týchto časoch je dôležité sa pravidelne hýbať a zároveň byť na čerstvom vzduchu. Vďaka vášmu prístrešku tak môžete urobiť za každého počasia.

Nechce sa vám cvičiť? Nevadí. Prineste von stôl, stoličky či iný záhradný nábytok, postavte gril a máte dokonalý priestor na posedenie s priateľmi či rodinou. A na predpoveď počasia sa viac nemusíte spoliehať.