Stráca vaša bielizeň farbu, tvar aj pružnosť už po niekoľkých vypraniach? Hoci pranie je záležitosť každého dňa, mnohí z nás v ňom robia školácke chyby. Pripravili sme pre vás tipy, vďaka ktorým bude vaša bielizeň voňavá a dlho ako nová.
Obsah
Čítajte etikety
Hoci väčšinu bielizne môžete dať bez obáv do práčky, niektoré kúsky si žiadajú ručné pranie. To platí obzvlášť pre jemné blúzky, čipku alebo mohérové svetre. Pred praním si preto vždy pre istotu skontrolujte vnútornú etiketu oblečenia. Pokiaľ periete v ruke, bielizeň namočte do vody až v okamihu, keď je v nej prací prostriedok dôkladne rozpustený. Najlepší spôsob, ako potom jemnú látku vyžmýkať v ruke, je zľahka z nej vymáčať vodu, položiť na uterák a pevne zamotať. Bielizeň tak vyžmýkate, bez toho aby ste narušili jeho vlákna.
Prečo je bielizeň časom zapraná?
Mení sa vaše čierne oblečenie po niekoľkých praniach na šedé? Veci nestačí pred praním len roztriediť podľa farieb a materiálu. Pri každom kúsku zapnite gombíky, zipsy a otočte ich naruby. Zabránite tak spraniu látky, blednutiu farieb i poničeniu. Dôležité je tiež práčku nepreplňovať, v bubne by mal ostávať priestor na šírku dlane.
Správne sušenie pre sviežu bielizeň
Slniečko svedčí iba čisto bielemu oblečeniu, čierne a farebné veci nechajte sušiť v tieni, aby farby nestratili sýty odtieň. Ak však máte doma alergikov, bielizeň sušte vždy doma. Bude voňavejšie a nenachytajú sa naň peli. Sušiaky na bielizeň nemusia v domácnosti zabrať ani veľa miesta. Viete, že na Favi.sk nájdete aj klasické záhradné sušiaky aj trojposchodové, ktoré sa zmestia do malej garsónky?
Funkčné oblečenie perte zvlášť
Športové oblečenie potrebuje extra starostlivosť, aby si zachovalo svoje funkčné vlastnosti. Perte ho maximálne na 30 ° C a s pracím gélom, ktorý nenaruší membránu látky. A čo je najdôležitejšie, nikdy do prania nepridávajte aviváž, funkčný materiál potom stráca svoje vlastnosti. Vypranú bielizeň nesušte na slnku, ani v sušičke, nechajte ho voľne uschnúť na sušiaku doma.
Prací prášok, gél alebo kapsule?
Žiadny univerzálny prací prostriedok neexistuje, každý druh bielizne potrebuje trochu inú starostlivosť. Pracie gély majú výhodu, že sa dokonale rozpustia aj v studenej vode, hodia sa tak predovšetkým na pranie jemných látok. Naopak uteráky, obliečky alebo silne znečistenú bielizeň vám najlepšie vyperie klasický prací prášok. Ak dávate prednosť kapsulám, u ktorých si nemusíte lámať hlavu s dávkovaním, dávajte ich vždy do prázdneho bubna. Pokiaľ kapsulu dáte do práčky medzi hromadu oblečenia, zle sa rozpustí a zostane na bielizni.
Čistenie práčky
Bielizeň vyberáte z práčky síce čistú, ale bez vône? Rovnako ako ostatné spotrebiče aj práčka potrebuje raz za čas generálne upratovanie. Nemusíte pritom kupovať drahé čističe, na pomoc si stačí vziať jedlú sódu. Potom už len nastavte prací program na 90 ° a do zásobníka nasypte pol hrnčeka sódy. Ak chcete práčku zbaviť nielen nečistôt, ale aj zápachu, siahnite po octe, ktorý bubon dezinfikuje, odstráni zvyšky pracích práškov aj zárodky plesní. Opäť nastavte program na 90 ° a akonáhle do bubna natečie voda, stlačte pauzu a nalejte cez zásobník do práčky fľašu octu.