Stolička Thonet patrí k najslávnejším stoličkám sveta a nesklame ani dnes. Je to hlavne vďaka stoličke známej pod názvom Thonet 14. Táto kráska z ohýbaného bukového dreva, ktorú v roku 1859 navrhol Michael Thonet, sa môže hrdo postaviť vedľa tak slávnych stoličiek, akými sú stolička Hill House, známa aj ako Mackintosh stolička (navrhnutá v roku 1904 Charlesom Rennie Mackintoshom), či napríklad farebné kreslo od Gerrita Rietvelda. Slávnou je však aj ďalšia „thonetka“, konkrétne stolička Thonet B 33, ktorá je dielom Marcela Breuera. Ten stojí i za slávnym kreslom Wasilly B03, známym tiež ako Breuerovo kreslo.
Stoličky Thonet nikdy nevyšli z módy
Nikto sa za ne nehanbí doma, a je jedno, či bývame v hypermodernom byte, alebo v staršom dome s nádychom histórie. Milujeme ich na chalupách, radi na nich sedíme v reštauráciách. Stoličky Thonet sa do reštaurácie dostanú skutočne často. Majú veľmi variabilný dizajn. Mnohé modely sú natoľko obľúbené, že sa vyrábajú už dlhé desaťročia. Iné korešpondujú s moderným štýlom a hravo konkurujú najväčším dizajnovým perlám od prestížnych svetových dizajnérov. Ak vyberáte stoličky do reštaurácie, tak určite Thonet. V ponuke nechýbajú ani barové stoličky.
TIP: Potrebujete stoličky do reštaurácie?
Najlacnejšia ponuka stoličiek Thonet, to sú drevené stoličky do kaviarní dodávané výrobcom stoličiek Meble Radomsko.
Kde sa vzala značka Thonet?
Značka Thonet je úzko spojená s históriou českého nábytku. Michel Thonet síce nebol Čechom, avšak tento nemecký truhlár, vynálezca a podnikateľ sa usadil na Morave, kde v roku 1856 v Koryčanoch a v roku 1861 v Bystřici pod Hostýnem založil továreň na ohýbaný nábytok. Odtiaľto začal byť nábytok TON z ohýbaného dreva distribuovaný do celého sveta. V rovnakom podnikaní pokračovali aj jeho synovia. Značka TON prežila až do dnešnej doby a dnes s úspechom vyrába ďalšie modely nábytku s dôrazom na sedací nábytok.;