Vďaka týmto rastlinám vaša terasa zažiari aj na jeseň

Niekto ju nenávidí a niekto miluje. Schválne, dá sa nenávidieť ročné obdobie, ktoré je plné farieb, poletujúcich pavučiniek či vône suchého lístia? Nemusíte sa kompletne vysťahovať z vlastnej terasy a vrátiť sa tam až na jar, keď opäť všetko rozkvitne. I na jeseň sa dá čarovať s rastlinami.

Obsah

Pestrofarebné vresy

Keď sa v ponuke supermarketov čoraz častejšie objavujú vresy, vieme, že sa blíži jeseňi. Hoci teploty vonku ešte jeseň nepripomínajú a vaše terasové sedenie stále naplno využívate, je čas sa na príchod jesene pripraviť.

Petúnie, surfínie, ozdobné žihľavy onedlho vypovedia svoje služby a prostredie terasy efektne vyzdobia obľúbené vresy. Jednoduché zelené, ružové, červené, modré, biele, oranžové alebo viacfarebné? V ktorých farbách zažiari túto jeseň vaša terasa?

Voňavé chryzantémy

Hoci sa najčastejšie spájajú s obdobím Dušičiek, aj chryzantémy sa podieľajú na budovaní jesennej atmosféry na terase. Efektne vyzerajú na stole i v zátiší vedľa pohovky či nášho obľúbeného závesného kresla. Ako bonus získate aj nádhernú vôňu.

Nežné gaury

Gaury nevyzerajú skvelo len v jesennom záhone, ale sú tiež mimoriadne vhodné do kvetináčov. Je ich viacero druhov. Vyberte si preferovanú farbu či veľkosť a kochajte sa z neúnavne kvitnúcich rastlín od jari takmer do zimy. Dlhé stonky s ružovými kvietkami budú na terase pôsobiť ako malé poletujúce motýliky.

Terasové sedenie oživia aj strapaté trávy

Stavte na eleganciu tráv! Trávy nevyzerajú úžasne len na jar, ale aj v lete a na jeseň, keď väčšina z nich kvitne. V kombinácii s gaurami pôsobia dokonale a poteší vás, že sú odolné aj voči suchu či silnému slnku. Moderné sedenie na terasu si priam žiada doplniť o extravagantné kvetinové kombinácie.

Bujné rozchodníky

Možno ste sa nad ich krásou doteraz nezamýšľali, ale rozchodníky sú klenotom jesennej záhrady. Nepotešia len v záhone, ale aj v kvetináči či vo váze. Vyberte si vhodnú farbu kvetu a dekorujte terasu v odtieňoch, pre aké ste sa rozhodli tento rok.

Sfarbujúce sa hortenzie

Bolo by na škodu hneď na jeseň zazimovať svoje záhradné sedenie. Vonku sa dá stále niečo obdivovať. Všimli ste si, ako sa sfarbujú listy a kvety na hortenziách? Odstrihnite si pár vetvičiek, zalakujte lakom na vlasy a dajte si ich do vázy. Alebo si zasaďte na jar hortenzie do kvetináča, aby ste sa z ich farebných premien mohli tešiť na jeseň priamo na terase.

Fialové krásavice

Aj jesenné záhony hýria farbami! Obklopte svoju terasu rastlinami, ktorým jeseň neprekáža. Levandule kvitnú na jeseň v druhom alebo treťom kole, rovnako sa nevzdávajú fialové kocúrniky, šalvie, bradavce a niektoré floxy. Takmer všetky ruže kvitnú až do prvých mrazov a niektoré znesú aj život v črepníku. Môžete sedieť ich v tesnej blízkosti u vás na terase.

Očarujúce stromy a kríky

Jeseň na terase bude romantická aj vďaka využitiu niektorých stromov a kríkov. Japonské javory i ambrovník na jeseň nádherne sfarbujú svoje listy. Rozhodnúť sa môžete aj pre neopadavé stromy, ktoré ozdobia terasu v každom ročnom období. Reč je o vavríne na kmienku, gaultérii, červienke, hebe, neopadavej magnólii alebo ihličnanoch. Tieto rastliny dodajú terase šťavu, aj keď bude vonku všetko zamrznuté alebo zasnežené.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*