Čo má byť dominantou obývačky?

Sedacia súprava, kreslo či veľké ozdobné hodiny? Každá obývačka má svoju dominantu. Už dávno sú preč časy, keď jediným, čo v obývačke „vyčnievalo,“ bola televízna obrazovka, pri ktorej ľudia trávili 90 % voľného času. Dnes už je oddych v obývačke úplne o niečom inom. Televízna obrazovka zväčša nechýba, ale prvoradé je navodenie pohodovej atmosféry a prostredia na oddych. Dominanty tejto miestnosti môžu byť rôzne.

Klasika v podobe sedačky?

Dá sa povedať, že takou klasikou je dominanta v podobe sedacej súpravy, kde v obývačke logicky trávime aj väčšinu času. Pre ľudí, ktorí si dávajú záležať na pohodlnom sedení a zároveň na estetickej stránke, bude investícia do sedacej súpravy logicky prioritou. Dnes „letia“ rozľahlé rohové sedacie súpravy, ktorých výhodou je, že si na nich viete pohodlne natiahnuť nohy a v nedeľu popoludní si dobre podriemať. Práve sedacia súprava je ako dominanta obývačky klasikou a pomerne častou voľbou.

Kreslo pre príjemné chvíle

Nemusí to však byť len sedačka. Najmä pre ľudí, ktorí žijú v menšej domácnosti, môžu byť dominantou obývacej miestnosti aj pohodlné a ergonomické kreslá, ktoré plnia tiež viacero funkcií. V prvom rade sú samozrejme určené na príjemné chvíle pri relaxe, čítaní či sledovaní televízie. Rovnako majú estetickú funkciu pre daný priestor. Niekto má rád sedačku, iný kreslo. Ak patríte k druhej skupine, môže práve kreslo dominovať vašej obývacej miestnosti.

Veľké hodiny

Nemusíme však hovoriť len o kusoch nábytku. Dominantou miestnosti môžu byť napríklad aj dizajnové a štýlové hodiny, ktoré vedia príjemne pretvoriť vzhľad miestnosti a predstavovať určitú dominantu daného priestoru. Hovoríme samozrejme o štýlových, často až retrohodinách, ktorých jediným účelom nie je ukazovať čas. V prvom rade majú estetickú funkciu pre zútulnenie daného priestoru.

Zdroj obrázka:

New Africa / Shutterstock.com